واژه‌نامه

برای استفاده از این ابزار، دسترسی به اطلاعات کاربری شما ضروری است؛ بنابراین ابتدا باید نام کاربری و رمز خود را وارد نمایید، تا درخواست شما قابل دریافت و اعمال باشد.

اگر عضو نیستید، تنها با ثبت «نام، نام خانوادگی و رایانامه» و انتخاب نام کاربری و رمز بلافاصله عضو خواهید شد.

تازه‌های دیوار من
برای مشاهده آخرین مطالب دیوار خود، باید وارد سامانه شوید.

Loading

واژه‌های پرکاربرد برای کار با این سامانه عبارت‌اند از:

صفحه: محتوای هر موضوعی در قالب یک صفحه ارائه می‌شود. صفحات دارای چند زبانه (زیرصفحه) هستند.

صفحه شخصی: هر کاربری پس از عضویت در سامانه دارای یک صفحه شخصی می‌شود. زبانه‌های درباره، مطالب، تصاویر و گزیده‌ها در صفحه شخص برای عموم کاربران قابل مشاهده است. البته هر فرد می‌تواند مشاهده مطالب را با استفاده از ابزار حلقه‌ها محدود نماید. نشانی صفحه شخصی، نام کاربری پس از نشانی سامانه و خط مورب است: برای مثال: www.hamafza.ir/r--a

دنبال: با دنبال کردن یک صفحه، مطالب و رویدادهای مربوط به آن صفحه در دیوار فرد دنبال کننده درج می‌شود.

پسند: پسند در هم‌افزا شبیه به لایک در برخی از شبکه‌های اجتماعی است. نظر مساعد خود درباره یک صفحه یا مطلب را می‌توانید با کلیک کردن روی آیکن یا عبارت «پسند» اعلام نمایید.

بحث: بسیاری از صفحات دارای زبانه بحث هستند. در این زبانه می‌توان به بیان نظرات، ایده‌ها، پرسش و پاسخ و ... درباره محتوای صفحه مرتبوطه پرداخت

دیوار: در صفحه شخصی افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها دارای یک زبانه به نام دیوار است که رویدادها و مطالب صفحات دنبال شده به‌ طور خودکار در آن درج می‌شود.

میزکار: زبانه میزکار در همه صفحات وجود داشته و ارائه دهنده وظایف، یادداشت‌ها و سایر فعالیت‌های مربوط به آن صفحه است؛ زبانه میزکار در صفحه شخصی شما، فعالیت‌های شما در صفحات مختلف را به‌ طور یکجا ارائه می‌دهد.

گروه: برای بحث و تبادل معلومات درباره یک یا چند موضوع می‌توان یک گروه ایجاد کرد. ایجادکننده گروه، مدیر گروه می‌شود و سایر کاربران برای عضویت در گروه باید درخواست همکاری بدهند.

حلقه: شما می‌توانید برای دسته‌بندی کاربران مرتبط با خود از ابزار حلقه استفاده کرده و دسترسی مشاهده مطالب خود را به اعضای حلقه‌های خود محدود کنید.

ناوبری: جابه جایی بین صفحات سامانه برای یافتن محتوای موردنظر ناوبری نامیده می‌شود.

درگاه: درگاه صفحه‌ای است که پیوندهای صفحه‌های مرتبط با یک موضوع را به صورت دسته‌بندی شده ارائه می‌دهد. استفاده از درگاه‌ها کمک خوبی به یافتن محتواهای موردنظر می‌نماید.

برچسب: برچسب یا کلیدواژه، برای بازیابی محتواها مورداستفاده قرار می‌گیرد. با انتخاب یک یا چند برچسب، فهرستی از صفحات دارای آن برچسب‌ها ارائه می‌شود.

چوب الف: چوب الف، معادل فارسی «بوک مارک» یا «فیوریت» است. با ابزار چوب الف، می‌توانید صفحات موردنظرتان را نشانه گذاری کنید تا در مراجعه بعدی، سرراست سراغ آن‌ها بروید.

دریچه ناوبری: دریچه ناوبری، فهرست صفحات مرتبط با یک صفحه در پایین همان صفحه ارائه می‌دهد.


نکته:

  • این واژه‌ها، بیانگر مفاهیم پرکاربرد برای کار با ابزارهای سامانه هم‌افزا است. مفاهیم مربوط به محتوای سامانه دانش در درگاه مفاهیم ارائه شده‌اند.