راهنمای نسخه دسک‌تاپ نرم‌افزار هم‌افزا

برای استفاده از این ابزار، دسترسی به اطلاعات کاربری شما ضروری است؛ بنابراین ابتدا باید نام کاربری و رمز خود را وارد نمایید، تا درخواست شما قابل دریافت و اعمال باشد.

اگر عضو نیستید، تنها با ثبت «نام، نام خانوادگی و رایانامه» و انتخاب نام کاربری و رمز بلافاصله عضو خواهید شد.

فهرست
تازه‌های دیوار من
برای مشاهده آخرین مطالب دیوار خود، باید وارد سامانه شوید.

Loading

نسخه دسک تاپ نرم‌افزار هم‌افزا، محیطی کاملاً شخصی برای فعالیت‌های علمی شما فراهم می‌آورد. با اتصال نرم‌افزار دسک تاپ به سامانه‌های تحت وب، ارتباط اطلاعات و فعالیت‌های شما با سایر اعضای سپهر هم‌افزا برقرار می‌شود.

قابلیت‌های نسخه دسک تاپ

مهم‌ترین قابلیت‌های نسخه دسک تاپ عبارتند از: مدیریت اطلاعات، فعالیت به صورت آفلاین، مشاهده صفحات وب هم افزا

مدیریت اطلاعات

قابلیت‌های مدیریت اطلاعات در نسخه دسک تاپ عبارتند از:

 1. مدیریت فایل‌ها: با استفاده از نسخه دسک تاپ می‌توانید فایل‌ها خود را بهتر مدیریت کنید، زیرا می‌توانید از قابلیت‌هایی مانند بازیابی فایل‌ها براساس برچسب‌ها استفاده نمایید که روشی بسیار کاراتر از پوشه‌بندی فایل‌ها است.
 2. ساماندهی یکپارچه اطلاعات موجود در وب و رایانه شخصی: شما می‌توانید از برچسب‌های یکسانی برای دسته‌بندی فایل‌ها و صفحاتی که درون رایانه و یا سرورهای هم‌افزا وجود دارند، استفاده نمایید. بدین ترتیب ضرورتی ندارد که همه اطلاعات محرمانه خود را بر روی سرورهای مشترک قرار دهید؛ همچنین عدم دسترسی به بارگذاری فایل و ایجاد صفحه در وب، مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند.
 3. مدیریت یادداشت ها
 4. مدیریت وظایف

فعالیت آفلاین

انجام انواع فعالیت‌ها مانند مطالعه یا تدوین محتوا به صورت آفلاین در مواردی قابلیت‌های تحت وب کافی نیست، سرعت شبکه پایین بوده یا دسترسی (مثلا به اینترنت) وجود ندارد. در نسخه دسک تاپ امکان‌پذیر است. البته می‌توان در هنگام اتصال به شبکه، اطلاعات را همگام نمود.

مشاهده صفحات وب هم افزا

در نسخه دسک تاپ امکان باز کردن صفحات سامانه‌های تحت وب هم‌افزا بدون استفاده از مرورگر وب وجود دارد و قابلیت‌های ویژه‌ای نیز با استفاده از نسخه دسک تاپ فراهم می‌شود.

مثال: ابزار بارگیری صفحه در مرورگر وب، تنها امکان ذخیره آن صفحه به صورت ورد یا پی دی اف را در رایانه فراهم می‌کند، اما ابزار بارگیری در نسخه دسک تاپ امکان ذخیره یک صفحه و همچنین صفحات مرتبط با آن را به صورت اچ تی ام ال نیز فراهم می‌کند که بدین ترتیب می‌توان صفحات بارگیری شده را به صورت آفلاین مطالعه نمود.

چیدمان صفحات

چیدمان صفحات در نسخه دسک تاپ شبیه به نسخه وب است. در تصویر زیر، صفحه نرم‌افزار در حالی که قسمت میزکار کاربر باز است، نشان داده شده است.

در نسخه دسک تاپ نیز مانند نسخه وب، می‌توان چندین صفحه را به‌ طور همزمان باز نمود که هر صفحه درون یک زبانه قرار می‌گیرد؛ البته با این تفاوت که در نسخه وب، هر صفحه یک زبانه از نرم‌افزار مرورگر وب است؛ اما در نسخه دسک تاپ، زبانه‌ها درون نرم‌افزار هم‌افزا باز می‌شوند.

اولین بار که نرم‌افزار نسخه دسک تاپ اجرا می‌شود، به‌ طور پیش فرض قسمت فایل‌ها در میزکار باز شده و فایل‌های دسک تاپ رایانه شما (محتوای پوشه دسکتاپ) نمایش داده می‌شود.

میزکار

یکی از مهم‌ترین صفحات نسخه دسک تاپ، زبانه میزکار شخصی است که متناظر با زبانه میزکار شخصی در نسخه وب است. قسمت‌های میزکار که در ستون سمت راست صفحه قرار دارند، عبارتند از وظایف، تقویم، تماس، محتوا، حساب کاربری.

محتوا

قسمت محتوا در میزکار، امکان مدیریت صفحات، روابط بین صفحات، مطالب، فایل‌ها، یادداشت‌ها و علامت گذاری‌ها، فرم‌ها و برچسب‌ها را فراهم می‌کند.

فایل ها

فایل‌های درون رایانه و یا فایل‌های روی وب، در قسمت فایل‌ها (در میز کار) نمایش داده شده و قابل مدیریت هستند. این قسمت، قابلیت‌های اصلی مدیریت فایل ویندور (که مبتنی بر پوشه‌ها است) را دارار بوده و علاوه بر آن امکان مدیریت فایل‌ها با استفاده از برچسب‌ها را نیز دارد.

با کلیک کردن روی قسمت فایل‌ها، فهرست پوشه‌ها یا برچسب‌ها در همان ستون و فهرست فایل‌های مربوط به پوشه یا برچسب انتخاب شده، در قسمت اصلی میزکار نمایش داده می‌شود.

امکانات قسمت فایل‌ها برای مشاهده فهرست فایل‌ها عبارتند از:

 • دسته‌بندی: بر اساس پوشه‌ها و بر چسب ها
 • نما: سطری، بلوکی ساده، بلوکی با برچسب‌ها، پیش نمایش محتوا، پیش نمایش مشخصه ها
 • مرتب‌‌سازی و گروه بندی: بر اساس نام، اندازه، تاریخ، نوع، برچسب

در تصویر زیر، فهرست فایل‌های درون پوشه «صنعت، معدن و تجارت» به صورت بلوکی نمایش داده شده است. فایل «حسابداری صنعتی» انتخاب شده که برای ویرایش مشخصات آن می‌توان از ابزارهای بالای صفحه استفاده کرد.

در تصویر زیر، فهرست فایل‌هایی که برچسب «آشنایی با هم افزا» به آن‌ها خورده نمایش داده شده و همه برچسب‌های هر فایل نیز در کنار آن درج شده است.

با دوبار کلیک کردن روی هر فایل، آن فایل با نرم‌افزار نصب شده در سیستم عامل باز می‌شود. با کلیک راست روی فایل، فهرستی شامل این گزینه‌ها باز می‌شود: باز کردن در هم‌افزا (برای برخی از فایل‌ها)، جدید، چاپ، باز شدن با، افزودن بر چسب، حذف برچسب، برش، رونوشت، حذف، تغییر نام، مشخصه ها

اگر بر روی پوشه‌ها کلیک راست شود، فهرست شامل این گزینه‌ها باز می‌شود:

برچسب ها

نکته‌ها:

 • برچسب زدن به فایل‌ها از طریق گزینه‌های فهرست راست کلیک روی نام فایل و همچنین ابزارهای برچسب در نوار عنوان در هنگامی که فایل انتخاب شده است، امکان‌پذیر است.
 • می‌توان به قسمتی از محتوای فایل‌های صوتی و تصویری، در صفحه پخش آن‌ها برچسب زد.

اتصال به سپهر هم افزا

نرم افزار دسکتاپ، بدون اتصال به وب قابل استفاده بوده و می‌توان از قابلیت‌های آن برای مواردی مانند مدیریت فایل‌ها و یادداشت‌ها استفاده نمود. با نرم‌افزار دسکتاپ می‌توان یک سامانه دانش شخصی ایجاد نمود که با سامانه‌های دانش تحت وب نیز تعامل داشته باشد.

برای اتصال به سامانه‌های وب مبتنی بر هم‌افزا به این ترتیب عمل کنید:

 1. با ورود نام کاربری و رمز (از طریق نرم‌افزار دسکتاب) وارد سپهر هم‌افزا شوید
 2. روی آیکن سپهر هم‌افزا (در نوار بالای نرم‌افزار) کلیک کنید،> فهرست سامانه‌های تحت وب هم‌افزا که شما می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید، نشان داده می‌شود.
 3. از این فهرست یک یا چند سامانه را انتخاب کنید. > اتصال شما با این سامانه‌ها بر قرار می‌شود.

با برقراری اتصال تبادل اطلاعات بین نرم‌افزار دسکتاپ و سامانه‌های تحت وب برای ناوبری و بارگذاری در موارد زیر برقرار می‌شود.

ناوبری

 1. فهرست درگاه‌ها، برچسب‌ها، و چوب‌های الف همه سامانه‌ها در نرم‌افزار دسکتاپ درج می‌شوند.
 2. جستجو عنوان یا شماره صفحه در نوار ناوبری در همه سامانه‌ها انجام می‌شود.
 3. جستجوی واژه‌ها در همه سامانه‌ها انجام می‌شود.

بارگذاری

 1. هنگام ایجاد صفحات، فرم‌ها، فرایندها و یا سایر موارد، گزینه بارگدری در وب (برای مواردی که کاربر دسترسی لازم را دارد) نمایش داده می‌شود.

همگام سازی

همگام‌‌سازی پوشه‌ها با برچسب ها

با اجرای نرم‌افزار هم‌افزا در رایانه تمامی فایل‌های درون رایانه با همان پوشه‌بندی انجام شده در ویندوز در قسمت فایل‌ها در میز کار قابل مشاهده است. برای استفاده از برچسب‌ها در دسته‌بندی و یازیابی فایل‌ها علاوه بر این که می‌توان به هر فایل برچسب‌های مورد نظر را اختصاص داد، امکان ایجاد خودکار برچسب‌ها متناظر با نام پوشه‌ها نیز وجود دارد.

با ایجاد برپسب‌های متناظر با نام پوشه‌ها، به تمامی فایل‌هایی که درون یک پوشه قرار دارند، برچسبی با همان عنوان پوشه زده می‌شود. همچنین اگر پوشه‌ای درون پوشه دیگری باشد، این ارتباط سلسله‌مراتبی بین برچسب‌ها نیز برقرار می‌شود.

پس از هنگام‌‌سازی می‌توان برچسب‌های متناظر ایجاد شده را ویرایش یا حذف نمود؛ به عنوان مثال می‌توان نام برچسب‌ها را تغییر داد، چند برچسب را در یک برچسب ادغام کرد، روابط بین برچسب‌ها را تغییر داد و ...

همگام‌‌سازی اطلاعات رایانه با وب