راهنمای نرم‌افزار هم‌افزا - نسخه موبایل

برای استفاده از این ابزار، دسترسی به اطلاعات کاربری شما ضروری است؛ بنابراین ابتدا باید نام کاربری و رمز خود را وارد نمایید، تا درخواست شما قابل دریافت و اعمال باشد.

اگر عضو نیستید، تنها با ثبت «نام، نام خانوادگی و رایانامه» و انتخاب نام کاربری و رمز بلافاصله عضو خواهید شد.

فهرست
تازه‌های دیوار من
برای مشاهده آخرین مطالب دیوار خود، باید وارد سامانه شوید.

Loading

خوش آمدید! با نسخه موبایل هم‌افزا می‌توانید به سپهر هم‌افزا متصل شوید؛ برخی از قابلیت‌ها نیز بدون اتصال به وب قابل استفاده هستند.

چیدمان

محتواهای مختلف در قالب یک صفحه نمایش داده می‌شوند. هر صفحه دارای یک عنوان و چند زبانه است. عنوان صفحه و زبانه‌های آن در بالای صفحه درج شده‌اند و در طرفین آن‌ها چهار آیکن وجود دارد.

  • با ضربه زدن به آیکن سمت راست نوار عنوان، فهرست اصلی باز می‌شود؛ این فهرست حاوی درگاه‌های اصلی و گزینه «خروج» است.
  • با ضربه زدن به آیکن سمت چپ نوار عنوان، ستون ناوبری باز شده و به‌ طور پیش فرض زبانه درگاه‌ها نمایش داده می‌شود.
  • با ضربه زدن به آیکن سمت راست نوار زبانه‌ها، فهرست محتوای صفحه، تازه‌های دیوار، افراد برخط و ... باز می‌شود.
  • با ضربه زدن به آیکن سمت چپ نوار زبانه‌ها، پنجره ابزارها باز می‌شود.

فهرست اصلی

فهرست اصلی شامل تصویر کاربر، فهرست صفحه‌های مهم و گزینه خروج از سامانه است. برای بستن این فهرست کافی است آن را به سمت راست بکشید.

اگر با نام کاربری و رمز وارد شده باشید، پیوند زبانه‌های روابط، دیوار و میزکار شما در کنار تصویرتان درج می‌شود. همچنین با ضربه روی تصویر، زبانه «درباره» شما باز می‌شود.

فهرست‌های جانبی

اگر محتوای یک صفحه طولانی باشد، بهتر است از فهرست آن صفحه برای یافتن متن مورد نظر استفاده کنید. با ضربه زدن به آیکن سمت راست نوار زبانه‌ها، فهرست محتوای صفحه، تازه‌های دیوار، افراد برخط و ... باز می‌شود. برای بازگشت به متن صفحه، روی فلش سمت چپ فهرست کلیک کنید

ناوبری

در ستون ناوبری با استفاده از برچسب‌ها، درگاه‌ها، گزیده‌ها، جستجوی واژه‌ها و چوب‌های الف می‌توانید محتوای موردنظر خود را بیابید. این ستون با ضربه زدن روی فلش سمت چپ نوار عنوا باز شده و با ضربه زدن روی فلش سمت راست (هنگامی که در ستون ناوبری باشید) بسته می‌شود.

در صفحاتی که زیاد به آن‌ها مراجعه می‌کنید، (مثلا صفحات گروه‌ها یا سوره‌ها) چوب الف (بوک مارک) بگذارید تا به فهرست چوب‌های الف در ستون ناوبری اضافه شوند. برای قرار دادن چوب الف در یک صفحه، هنگامی که در آن صفحه قرار دارید، روی ابزار چوب الف (که در پنجره ابزارها قرار دارد) ضربه بزنید.

برای یافتن محتوا از زبانه گزیده‌ها در صفحات افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها نیز می‌توانید بهره بگیرید. زبانه گزیده‌ها در صفحات شخصی افراد و گروه‌ها حاوی صفحات پسند شده، خوانده شده و کتابخانه‌های تخصصی ایجادشده توسط آن‌ها است. دریچه ناوبری که در پایین برخی از صفحه‌ها قرار دارد نیز روش مناسبی برای پیدا کردن صفحات مرتبط هستند.

برای اینکه از نشانی یک صفحه در وب مطلع شوید، روی «دکمه فهرست» در پایین صفحه گوشی ضربه بزنید و گزینه نشانی وب را انتخاب کنید.

ابزارها

بیشتر ابزارهایی که در نسخه وب وجود دارند، در نسخه موبایل نیز قابل استفاده هستند. ابزارهای قابل استفاده در نسخه موبایل عبارتند از:

  • ابزارهای مطالعه: یادداشت، علامت گذاری، چوب الف، دنبال، ملاحظه، پسند، صحه گذاری، کتابخانه
  • ابزارهای تعامل: نظر، پرسش، بازنشر، خطا، معرفی، تماس، همکاری، حلقه، نظرسنجی، دعوت
  • ابزارهای تدوین: تنظیم، مطلب جدید
  • ابزارهای وظیفه: وظایف موردی، اقدام
  • ابزارهای تبادل: خرید

با ضربه زدن به آیکن «ابزارها» در یک صفحه فهرست همه ابزارهایی که در آن صفحه کاربرد دارند، نمایش داده می‌شود. ابزارهای پرکاربرد در یک صفحه علاوه بر پنجره ابزارها در پایین صفحه نیز نمایش داده می‌شود.

برخی از ابزارها که برای قسمتی از متن صفحه نیز کاربرد دارند، با انتخاب قسمتی از متن نمایش داده می‌شوند. برای انتخاب یک قسمت از متن، همان قسمت را لمس کرده و اندکی نگه دارید تا دستگیره‌های آبی رنگ، ظاهر شوند، سپس با جابه جایی آن‌ها محدوده موردنظر خود را انتخاب کنید. با ضربه زدن روی متن انتخاب شده، پنجره ابزارهای مربوطه به آن قسمت نمایش داده شود.

برای آشنایی با امکانات ابزارها، راهنمای نسخه وب را مطالعه نمایید.

ورود و خروج

با اجرای نرم‌افزار، دو دکمه «ورود» و «ثبت نام» در پایین صفحه نمایش داده می‌شود. اگر قبلا ثبت نام کرده‌‌اید یا به صورت مهمان می‌خواهید وارد شوید، روی دکمه ورود ضربه بزنید.

حساب کاربری شما در سپهر هم‌افزا یکی است؛ اگر قبلا در وب گاه هم‌افزا ثبت نام کرده‌‌اید با همان نام کاربری و رمز وارد شوید. همچنین می‌توانید اول با نسخه موبایل ثبت نام کرده و بعد با همان نام کاربری و رمز وارد وب شوید.

پس از اولین ورود، صفحه راهنمای نسخه موبایل باز می‌شود؛ با استفاده از نوار ناوبری (در بالای صفحه) می‌توانید وارد سایر صفحات شده و در ادامه با ضربه زدن روی پیوندهای درون صفحه، به صفحات دیگری وارد شوید.

هرگاه به دکمه «خانه» (در پایین گوشی) ضربه بزنید، نرم‌افزار به‌ طور موقت بسته شده و در ورود بعدی همان صفحه‌ای که آخرین بوده‌‌اید، باز می‌شود. اگر با گزینه خروج (در فهرست ناوبری) از نرم‌افزار خارج شوید، در ورود بعدی باید دوباره نام کاربری و رمز خود را وارد نمایید.

در ورود دوم، به جای صفحه راهنما، دیوار شما (به عنوان صفحه پیش فرض) باز می‌شود. می‌توانید از طریق پنجره ابزارها، صفحه پیش فرض را تغییر دهید؛ مثلا درگاه قرآن کریم را به عنوان صفحه پیش فرض انتخاب کنید.

محتواهای برخط و غیر برخط

برخی از محتواها مانند سوره‌های قرآن کریم در حافظه گوشی ذخیره می‌شوند. بنابراین بدون اتصال به وب قابل استفاده هستند؛ آخرین صفحاتی را که بر روی گوشی باز کرده باشید، نیز بدون اتصال به وب قابل مشاهده است.

اگر در هنگامی که برخط نیستید از ابزارهایی مانند یادداشت استفاده کنید، اطلاعات شما بر روی گوشی ذخیره شده و هرگاه اتصال برقرار شود، این اطلاعات با وب هماهنگ خواهد شد.

اطلاعات ذخیره شده بر روی گوشی موقت بوده و تنها اطلاعاتی که در وب ذخیره می‌شود، ماندگار هستند. در نسخه دسکتاپ امکان ذخیره اطلاعات بر روی رایانه امکان‌پذیر است.

تنظیمات

تنظیمات مربوط به ظاهر هر صفحه (مواردی مانند زمینه و اندازه حروف) از طریق گزینه تنظیم که با ضربه زدن به دکمه فهرست (در پایین صفحه گوشی) نمایش داده می‌شود، قابل تغییر است.

تنظیم مواردی مانند انتخاب سرور وب از طریق گزینه تنظیم در فهرست ناوبری (که با ضربه روی آیکن سمت راست بالای صفحه باز می‌شود) انجام می‌گیرد.

سپهر هم‌افزا

هم‌افزا یک سامانه دانش است که علاوه بر موجودی اطلاعات و دانش، فضایی برای فعالیت‌های علمی نیز فراهم می‌کند. سامانه‌های دانش مبتنی بر هم‌افزا، سپهر هم‌افزا را شکل می‌دهند. «سامانه عمومی هم‌افزا » هماهنگ کننده این شبکه بوده و دسترسی به آن برای همگان امکان‌پذیر است.

زیرساخت نرم‌افزاری هم‌افزا شامل نسخه‌های وب، موبایل و دسکتاپ است که معماری یکسانی دارند.